Alergia na biżuterię – czy srebro może uczulać?

Alergie to prawdziwa plaga współczesnego świata. Mnóstwo ludzi posiada obecnie jakąś alergię – a ilość alergików będzie nadal rosła! Niektóre alergie nie muszą być wcale uciążliwe dla człowieka – na przykład uczulenie na owoce morza po prostu wiąże się z koniecznością powstrzymania się od ich jedzenia. Są alergie nieco bardziej uciążliwe – na przykład wziewne. Co jednak, jeśli nasza alergia ma związek z biżuterią? Coraz większa liczba osób zastanawia się, czy srebro jest metalem, który może uczulać?

Uczulająca biżuteria

27Alergia na metale zdarza się rzadko, choć – jak trzeba, niestety, przyznać – coraz częściej. Zwykle chodzi tu np. o nikiel – aż 17 procent dorosłych i 8 procent dzieci jest na niego uczulonych. Tego typu alergia zwykle objawia się wysypką w miejscu, w którym skóra miała kontakt z uczulającym metalem.

Uczulać w tej sytuacji może wszystko, co zawiera choć odrobinę tego metalu – na przykład zegarki, kolczyki, pierścionki, ale również na przykład metalowe guziki, czy klamry od zegarka! Niestety, metal ten jest piątym najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym, który znajdziemy zarówno w glebie, tlenie, jak i w wodzie.

Wróćmy jednak do biżuterii i srebra – czy podobne reakcje może wywołać w organizmie człowieka właśnie ono? Uczulenie na srebro nie jest częste. Zwykle chodzi właśnie o połączenie srebra z niklem, które jest dosyć popularne w jubilerstwie. Tego typu biżuteria – ze względu na zawartość niklu – będzie alergika uczulać i powodować reakcje skórne. Właścicielowi biżuterii będzie się jednak zdawać, że to srebro go uczuliło.

27aCzy srebro uczula?

Teoretycznie uczulenie na srebro jest możliwe. Zdarzają się bowiem różnego rodzaju alergie – czasem naprawdę przedziwne i zaskakujące. Jednakże uważa się, że alergia na czyste srebro to zjawisko naprawdę rzadkie. Do lat 40 XX wieku biżuteria srebrna czasem uczulała, ponieważ dodawano do jej wyrobu azotanu srebra. Zaprzestano jednak takich praktyk i obecnie srebro uważa się za metal bezpieczny dla człowieka, który nie wpływa na jego zdrowie.

Związki srebra mają wręcz działanie bakteriobójcze. Niektórzy badacze doszukują się w nich działania toksycznego, choć zdania są podzielone. Pewne jest jednak, że typ srebra używany w przemyśle jubilerskim nie wpływa na organizm człowieka. Skąd zatem może brać się alergia? Niestety, srebro jest metalem raczej miękkim – zbyt miękkim do produkcji niektórych elementów biżuterii. Z tego powodu dodaje się do niego inne metale, pełniące funkcję utwardzającą – na przykład nikiel. Żeby zapobiec reakcji alergicznej należy zatem kupować zawsze srebro najwyższej próby – ono nie powinno nikogo uczulać.

 

Polecamy:

Srebrna biżuteria w sklepie Jubiler.pl

Srebrna biżuteria z bursztynem w sklepie Bursztyn.pl

Przeczytaj także:

Jak czyścić srebro?

Srebrna pancerka – modna czy nie?