Jak czyścić srebro?

Srebro to najpopularniejszy i najbardziej lubiany surowiec biżuteryjny. Jedną z  jego charakterystycznych cech jest ciemnienie i osadzanie się patyny, które następuje wraz z upływem czasu. Zaśniedziałe nie prezentuje się zbyt efektownie, dlatego warto wiedzieć jak czyścić srebro.

Jak czyścić srebro – poznaj najprostsze sposoby

Srebro towarzyszy nam wszędzie. Z tego metalu szlachetnego tworzone są nie tylko dodatki biżuteryjne, ale i domowe dekoracje, sztućce i inne przedmioty kuchenne. Aby wyczyścić zaśniedziałe srebro mamy do wyboru – stare, domowe metody, albo gotowe preparaty. Te drugie kupisz w sklepach ze środkami chemii gospodarczej albo w sklepach jubilerskich. Jeśli takowego nie posiadamy i chcielibyśmy spróbować wypucować nasze srebra za pomocą tego, co akurat mamy w domu – warto poznać kilka trików.
jak czyścić srebro

Soda do czyszczenia srebra

Srebro da się wyczyścić robiąc mieszankę octu spirytusowego oraz sody oczyszczonej, które dozujemy w podobnych proporcjach (około 1 łyżki), po czym zalewamy litrem wody. Do cieczy wkładamy srebrne przedmioty, czekamy około 20 minut, wyjmujemy je i płuczemy.

Czyszczenie srebra popiołem

Kolejnym używanym od dawien dawna sposobem na wyczyszczenie srebra jest popiół. W tym celu łączymy popiół z sokiem z cytryny, po czym tak przygotowaną pastę nabieramy na wilgotną, miękką ściereczkę i dokładnie pocieramy nasze srebrne drogocenności. Znana jest również metoda czyszczenia srebra pastą do zębów, jednak w tym wypadku należy polerować przedmioty bardzo delikatnie, gdyż można porysować srebro.

Sól i folia aluminiowa

Możemy też przetestować metodę z wykorzystaniem folii aluminiowej. W głębokim, szklanym lub plastikowym naczyniu układamy folię aluminiową, a następnie kładziemy srebrne przedmioty. Całość zalewamy gorącą wodą z solą (kilka łyżeczek soli na litr wody). Czekamy około 2 godzin, wyjmujemy srebra, płuczemy, polerujemy.

 

Polecamy:

Srebrna biżuteria w sklepie Jubiler.pl

Jak czyścić biżuterię – przeczytaj w serwisie Jubiler.pl

Srebrna biżuteria z bursztynem w sklepie Bursztyn.pl

Przeczytaj także:

Srebrna pancerka – modna czy nie?

Czy srebro może uczulać?