Jak wyczyścić srebro?

z9Srebro to najpopularniejszy i najbardziej lubiany surowiec biżuteryjny. Jedną z charakterystycznych cech srebra jest ciemnienie i osadzanie się patyny, które następuje wraz z upływem czasu. Zaśniedziałe srebro nie prezentuje się zbyt efektownie, dlatego raz na jakiś czas warto je wyczyścić.

Jakie są najlepsze sposoby na przywrócenie srebru piękna?

Srebro towarzyszy nam wszędzie. Z tego metalu szlachetnego tworzone są nie tylko dodatki biżuteryjne, ale i domowe dekoracje, sztućce, tace i inne przedmioty kuchenne. Aby wyczyścić zaśniedziałe srebro mamy do wyboru albo stare, domowe metody, albo gotowe preparaty, które można nabyć w sklepach ze środkami chemii gospodarczej albo w sklepach jubilerskich. Jeśli takowego nie posiadamy i chcielibyśmy spróbować wypucować nasze srebra za pomocą tego, co akurat mamy w domu – nic prostszego.

Srebro da się wyczyścić robiąc mieszankę octu spirytusowego oraz sody oczyszczonej, które dozujemy w podobnych proporcjach (około 1 łyżki), po czym zalewamy litrem wody. Do cieczy wkładamy srebrne przedmioty, czekamy około 20 minut, wyjmujemy je i płuczemy.

Kolejnym używanym od dawien dawna sposobem na wyczyszczenie srebra jest popiół. W tym celu łączymy popiół z sokiem z cytryny, po czym tak przygotowaną pastę nabieramy na wilgotną, miękką ściereczkę i dokładnie pocieramy nasze srebrne drogocenności. Znana jest również metoda czyszczenia srebra pastą do zębów, jednak w tym wypadku należy polerować przedmioty bardzo delikatnie, gdyż można porysować srebro.

Możemy też przetestować metodę z wykorzystaniem folii aluminiowej. W głębokim, szklanym lub plastikowym naczyniu układamy folię aluminiową, a następnie kładziemy srebrne przedmioty. Całość zalewamy gorącą wodą z solą (kilka łyżeczek soli na litr wody). Czekamy około 2 godzin, wyjmujemy srebra, płuczemy, polerujemy.